| strona główna | sieć alarmowa | odpowiedzi na pytania | nasze referencje | wiadomości | komunikaty |


 

W imieniu Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, Telewizji Polskiej Oddział w Łodzi i wszystkich innych osób oraz grup z inicjatywą działania na rzecz odnowy najcenniejszych zabytków naszej najstarszej łódzkiej nekropolii, w tym Grupy Pewnych Osób, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tegorocznej kweście. 

 

W tym roku kwesta będzie trwała aż 3 dni!

 

30 października 2009 (piątek) dzień wolontariatu na rzecz odnowy zabytków Starego Cmentarza łódzkich szkół w godz. 10 – 15


31 października 2009 (sobota) dzień kwesty pod patronatem miłośników łódzkich zabytków (TPŁ, TONZ, Fundacja na Rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera, przewodnicy PTTK, GPO itp.) w godz.10 – 16


1 listopada 2009 (niedziela) dzień kwesty Łodzian. Z puszkami tego dnia na cmentarzu spotkać można łódzkich dziennikarzy, aktorów, polityków czy przewodników. Wszystkim przyświeca jeden cel - ratować zabytki Starego Cmentarza. W niedzielę kwesta trwa od godz. 9.00 do godz. 19.00. Dodatkowo w niedzielę (godzina 18.30) w TVP Info będzie można obejrzeć film Nekropolis, opowiadający historię łódzkiej nekropolii.

 

W tym roku kwesta ma charakter szczególny, ponieważ mija piętnaście lat od pierwszej społecznej zbiórki funduszy przeznaczonych na odnowę zabytków Starego Cmentarza i dziesięć lat od powstania Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, które stało się jej organizatorem. 

Chcemy jeszcze raz przypomnieć łodzianom wartości historyczno zabytkowe cmentarza, który jest odzwierciedleniem XIX wiecznej historii wielonarodowego miasta oraz ciągłej potrzebie ratowania jego bezcennych, unikatowych w skali europejskiego dziedzictwa kulturowego pomników nagrobnych, w wielu przypadkach reprezentujących najwyższy poziom sztuki sepulkralnej. Tegoroczna kwesta będzie również okazją prezentacji 90 pomników nagrobnych, które zostały odnowione w przeciągu ostatnich 15 lat i są coraz lepiej widoczne w panoramie naszej najstarszej, wyjątkowej nekropolii.

 

JAK WZIĄĆ CZYNNY UDZIAŁ W KWEŚCIE?


Puszki kwestarskie będzie można pobrać w godzinach trwania kwesty:

- w piątek i sobotę na namiocie obok kancelarii na części katolickiej Cmentarza

- w niedzielę w oznakowanym samochodzie telewizji łódzkiej (TVP Info) przed bramą katolickiej części Cmentarza

Nie ma limitu czasu na jaki pobierana jest puszka. Będziemy wdzięczni za Państwa obecność - bez względu na to czy będą Państwo kwestować pół godziny czy pół dnia.

 

Instytucje i grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zgłoszenia do:


Cezary Pawlak (TOnSC), tel. 603-443-316, 

Tomasz Lasota (TVPŁódź), tel. 601-600-931. 


--
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi
90-301 Łódź, ul. Wigury 12a
www: http://www.startycmentarz.org

e-mail: starycmentarz@gmail.com