| strona główna | sieć alarmowa | odpowiedzi na pytania | nasze referencje | wiadomości | komunikaty |


WIADOMOŚCI
PL-CB RADIO


KOLEJNA PRÓBA LIKWIDACJI AM i SSB
 

        Po nieudanych próbach likwidacji modulacji AM i SSB w paśmie obywatelskim administracje łączności niektórych krajów zwróciły się do Komisji Technicznej Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych (ETSI) z wnioskiem o wykreślenie tych modulacji z europejskiej normy.

        Natychmiast wszystkie narodowe organizacje CB zrzeszone w Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego (ECBF) ostro zaprotestowały przeciwko temu wnioskowi.

        O problemie modulacji AM i SSB pisaliśmy wielokrotnie.

        Dziwnym wydaje się, że administracje łączności mimo niedawnej przegranej na forum ETSI ponownie próbują dopiąć swego. "Chęć umożliwienia firmom niemieckim sprzedania zmagazynowanych radiotelefonów z samą tylko modulacją FM, których nikt nie chce od nich kupować jest widać większa niż uczciwość urzędnicza." Takie zdanie pojawiło się w eterze, w całej europie natychmiast po dotarciu do użytkowników pasma obytelskiego wiadomości o złożonym do ETSI wniosku.

        Polskie Radio Obywatelskie jest przedstawicielem ECBF w naszym kraju i również przyłączyło się do protestu.

        Swój protest mogą za pośrednictwem PL-CB RADIO składać także poszczególni CB-ści. Wystarczy przesłać do Zarządu Głównego E-mail  zawierający następujący, podpisany przez siebie tekst:
 
 

ETSI TC ERM

via Polish CB RADIO Association
 

We know that ETSI TC ERM has in charge the maintenance and modification of
 ETSI produits as ETS 300 433 ( CB AM - SSB). Also we've had notice from our
 Secretariat that some TC ERM members are asking for a revision of the ETS 300
 433. For this reason we would like address to ERM members and EC counsellors
 that our CB users organisation is extremely aiming to modify the output RF
 power of the transmitter in orger to be increased to 4 W in AM ant to 12 W PEP
 in SSB. Only with this modification we'll achieve the full and correct use of
 CB in
Europe.
 
 

    Wszystkie otrzymane listy zostaną przesłane do Komisji Technicznej Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych.
 

    Polscy CB-ści zastanawiają się nad tym: "czy nie warto by zaproponować Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego, aby zorganizowano wycieczkę CB-stów ze wszystkich krajów do ETSI. Może gdyby nastąpiło swoiste oblężenie miasta - bo tylko taki musiałby być skutek wyprawy - to urzędnicy administracji łączności wreszcie zrozumieliby, że to oni są dla ludzi, a nie odwrotnie."