| strona główna | sieć alarmowa | odpowiedzi na pytania | nasze referencje | wiadomości | komunikaty |


WIADOMOŚCI
PL-CB RADIO


PL-CB  RADIO

POLSKIE RADIO OBYWATELSKIE

KRAJOWY SZTAB RATOWNICTWA

  

Łódź,dnia 17 marca 1998 r

 
 

Pan
Marek Zdrojewski
Minister Łączności
 

ODWOŁANIE

 

    W związku z otrzymaniem decyzji ZK PAR (bez L.dz.) z dnia 6 marca 1998 r doręczonej nam w dniu 17 marca 1998 r w sprawie odmowy przydziału częstotliwości.
 
    Powołaną wyżej decyzję zaskarżamy w całości i wnosimy o jej zmianę przez przydzielenie nam dwóch częstotliwości radiowych przybliżonych do pasma 148 MHz, najchętniej w przedziale 146,025-146,200 MHz.
 
    Przedmiotowej decyzji zarzucamy obrazę artykułów 7, 8, 9, 10, 11, 12 oraz 35 kpa.
 

UZASADNIENIE

 
 
    Częstotliwości ***,*** i ***,*** są wykorzystywane w Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej na podstawie upoważnienia Szefa Sztabu Obrony Cywilnej Kraju od dnia 3 czerwca 1992r, a więc od prawie 5 lat.
 
    Jest nam wiadomo, że częstotliwości ***,*** i ***,*** MHz są w dyspozycji Sztabu Obrony Cywilnej Kraju. Wcześniej wielokrotnie sygnalizowaliśmy ten fakt, przedstawiając m.in. pisemną decyzję Szefa Sztabu Obrony Cywilnej Kraju w sprawie wyznaczenia tych częstotliwości do celu realizowania przez Krajowy Sztab Ratownictwa SKSR zadań na rzecz OC - pierwszy raz uczyniliśmy to już w 1992r i nie spotkaliśmy się ze sprzeciwem Resortu Łączności.
 
    To właśnie pracownicy Resortu Łączności twierdzili, że jest inaczej i w piśmie skierowanym przez Samodzielny Zespół d.s. Radiokomunikacji MŁ zażądano od nas wystąpienia z wnioskiem o przydział tych częstotliwości - co też uczyniliśmy. Nie naszą rolą jest rozstrzyganie kto dysponuje przedmiotowymi częstotliwościami.
 
    Z powyższych względów wnioskowaliśmy o przydzielenie nam innych dwóch częstotliwości w pobliżu pasma 148 MHz.
 
    Wnioskowane dwie częstotliwości są nam niezbędne do prawidłowego, sprawnego funkcjonowania Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, która działa na terenie Polski już od 1992 roku.
 
    Decyzję Prezesa PAR, odmawiającą przydziału przedmiotowych częstotliwości odbieramy jako kolejną nieludzką złośliwość pracowników tej instytucji. Odpowiedni wniosek został złożony po raz pierwszy w 1992 roku i przez 8 lat PAR nie raczył załatwić sprawy. Tymczasem setki, jeżeli nie tysiące wniosków różnych małych firm gospodarczych otrzymało od PAR przydziały częstotliwości. Dlaczego pracownikom PAR zależy na zlikwidowaniu działań społecznych na rzecz ratowania życia,
zdrowia i bezpieczeństwa?
 
    W stworzenie tej sieci społecznicy włożyli olbrzymi wkład pracy i społecznych środków finansowych. Zatem próba likwidacji tej sieci godzi w ogólny interes społeczny bowiem sieć ta na co dzień niesie pomoc całemu polskiemu społeczeństwu załatwiając wiele tysięcy wezwań z miejsc wypadków, nagłych zachorowań ( zawały serca itp. ), oraz w przypadkach powstania innych zagrożeń dla życia, zdrowia bezpieczeństwa, a także środowiska. Nie przydzielenie nam wnioskowanych częstotliwości praktycznie unieruchomiłoby tę sieć, do czego w żadnym razie nie wolno dopuścić. Skutkiem takiego kroku byłby - każdego dnia - brak możliwości ratowania wielu istnień ludzkich. Dla wielu ludzi nie posiadających możliwości wezwania pomocy inną drogą - byłby to po prostu wyrok śmierci.
 
    Ofiarami wypadków często bywają obcokrajowcy. Przedmiotowa decyzja jest zatem bulwersująca również dla opinii międzynarodowej.
 
    Uważamy, że:
 
1.Decyzja została wydana bez dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz nie uwzględnia interesu społecznego i słusznego interesu obywateli - art.7 kpa.
 
2.Postępowanie w przedmiotowej sprawie nie było prowadzone w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do organów Państwa oraz pogłębiający świadomość i kulturę prawną obywateli - art.8 kpa.
 
3.PAR przedmiotowe postępowanie przeprowadził w sposób sprzeczny z innymi, wcześniej wymienionymi artykułami kpa.
 
    Reasumując wnosimy jak w konkluzji.

 
 
 
 
              P R E Z E S
Zarządu Głównego PL-CB RADIO
 
 

           /-/ Jerzy Płókarz